שימוש בשירותי ענן באפליקציית מובייל

16.02.2013

אחד התחומים הגדולים בעולם המובייל הוא עולם האפליקציות הדינמיות - אפליקציות תוכן שמכילות מסגרת חכמה ונוחה לשימוש, השואבת תוכן ממקור חיצוני. אפליקציות כאלה יכולות להיות אפליקציות חדשות, ניווט, רשתות חברתיות כמובן, ועוד.
אך קיימות גם אפליקציות שבקלות היו יכולות להיות אפליקציות סטטיות שמכילות את כל התוכן מראש, ועדיין עוצבו כאפליקציות דינמיות שטוענות תכנים חדשים באופן קבוע.
הסיבה לכך פשוטה. אם נתוני האפליקציה נשמרים באופן סטטי על המכשיר הרי כל עדכון נתונים יחייב עדכון של האפליקציה (בסביבת iOS, כל שינוי מחייב בנוסף אישור של חברת אפל)  לעומת זאת, טעינת נתונים מהשרת תאפשר לעדכן את הנתונים באפליקציה באופן דינמי ללא צורך בעדכון האפליקציה עצמה.
קחו לדוגמה משחק בעל 20 שלבים. אם לטובת הוספת שלבים נוספים יצטרך המפתח להוציא גרסת עדכון, הרי שמדובר בתהליך איטי ולא יעיל, בעוד שאפליקציה שטוענת מסכים נוספים מבשרת יכולה להתעדכן מספר פעמים ביום, בדרך כלל ללא ידיעת המשתמש.

אפליקצית המובייל יכולה לממש בעצמה את צד השרת או להשתמש בשירותי ענן של ספקי תוכנה מצד שלישי, שרותים אלה נקראים בשם MBasS Mobile backend as a service
באילו מקרים  נדרש שירות מסוג זה?  אם אחת מהתשובות לשאלות הבאות חיובית, כדאי לשקול שימוש בשירות זה:
האם נתוני האפליקציה נשמרים במקום שהינו נגיש ברשת לאפליקציה,
האם ניתן לגשת לאפליקציה דרך מימשק
REST?
האם נדרש תהליך שלauthentication  בין משתמש המובייל דרך מימשקיי אבטחת מידע סטנדרטיים?

שירותי MBasS כוללים מגוון שירותים: שמירת נתוני האפליקציה בענן, מימשק REST אוטומטי לצורך קריאה וכתיבה של הנתונים. דרך אופטימלית לגישה לנתונים, בד"כ דרך מימשק JSON. דרך לאימות הגישה לנתונים.דרך אנליטית לבדיקה כיצד משתמשי המובייל נגשים חשירותי הענן.
השירותים הנתמכים במערכות מסוג MBasS כוללים: אפשרות לקישור מול רשתות חברתיות: פייסבוק, טוויטר, לינקדין. אפשרות לשליחת הודעות פוש על עדכונים בשרת. אפשרות לחיפוש נתונים בשרת, הרשאות גישה לנתונים ע"פ סוג המשתמש, אפשרות לגישה לנתונים בשרת דרך command line או מימשק Web.
מבחינת המפתח, שימוש בפלטפורמה כדוגמת parse, חוסך זמן רב ומקל על תהליך הפיתוח.
מגוון השירותים כולל שימוש בסוגי נתונים מורכבים יותר כמו base64, date , timestampועוד.
בנוסף יש ב parse אפשרות לכתיבת שאילתות בדומה ליכולות שיש ל SQL, שימוש בשירותים מונחי מיקום ואפשרות לרישום משתמשים, שינוי סיסמא ועוד.
כמו כן יש ב parse אפשרות לעדכון קבצים בענן ואינטגרציה מול פייסבוק וטויטר.

לסיכום, היתרון בשימוש בפלטפורה מסוג MBasS  היא בחסכון בזמן ובהרחבת הפונקציונליות של רכיב השרת בעתיד.

 

 הוספת תגובה 
כותרת התגובה:
שם מלא:
כתובת דואר אלקטרוני:
תוכן התגובה: